Gramatyczne <karty> pracy, w których wykorzystuję zasady myślenia wizualnego cieszyły się ogromnym powodzeniem. Postanowiłam pójść za ciosem i przygotować mały zestaw z materiałami dotyczącymi teorii literatury.
Zaczęło się niewinnie. Na zajęciach w pierwszej klasie liceum rozpoczynaliśmy omawianie "Króla Edypa". Nieodłącznym elementem rozważań, a właściwie wstępem do nich, jest krótka rozmowa na temat kształtu dramatu antycznego (tak różnego od współczesnego). W natchnieniu narysowałam na tablicy schematyczny budynek, którego poszczególne części miały symbolizować kolejne elementy zasad, zgodnie z którymi zbudowano tekst dramatyczny.
Po zakończonych zajęciach doszłam do wniosku, że szkoda by było tak rozpracowany temat stracić, więc wykonałam zdjęcie tablicy i poszłam do domu. Przemyślawszy sprawę doszłam do wniosku, że odrysuję graf ze zdjęcia i będę mogła powielić go wkrótce, bowiem czeka mnie spotkanie z "Antygoną" u gimnazjalnych pierwszaków.
W międzyczasie powstały narzędzia analizy wiersza, schematy dotyczące rodzajów literackich i galeria środków stylistycznych. Niezły zbiór :D I dziś wszystkie te dobra przekazuję w Wasze ręce (możecie je obejrzeć i pobrać klikając <tu>). Oby się przydały.
A sama zakasuję rękawy i siadam do nowego cyklu: wesoła teoria w obrazkach (przedsmak mogliście obejrzeć choćby <tu>). Jak tak dalej pójdzie całkiem przerzucę się na piktogramy. To by dopiero było ;)
Bardzo dziękuję, zwłaszcza za budowę dramatu. :)
OdpowiedzUsuńPolecam się :)
Usuń