8 lutego 2016

Ortografia z mrówką i borówką

kapitan nauka
Panicz już całkiem dobrze radzi sobie z czytaniem i pisaniem. Do tej pory koncentrowaliśmy się na wyrazach nie zawierających trudności. Przyszedł jednak czas, aby to zmienić.

Właśnie zaczynałam się zastanawiać nad tym, jak ugryźć ortografię, kiedy otrzymaliśmy propozycję wypróbowania kart: "Ortografia z mrówką i borówką". Bardzo się ucieszyłam mogąc wykorzystać gotowe narzędzia ułatwiające zapamiętanie zasad ortograficznych.

Zaczęliśmy od dokładnego obejrzenia zarówno obrazków, jak i podpisów znajdujących się na kartkach. Rozkładając kolejne elementy, rozmawialiśmy o tym, jaką zasadę dany wyraz reprezentuje (skupiliśmy się na pisowni "ó" i "u"). Każda reguła została umieszczona na osobnym kartoniku, więc mogliśmy tworzyć coś na kształt słoneczka, dokładając kolejne przykłady dookoła.

Dopóki mieliśmy do czynienia z dwiema, czy trzema zasadami, Panicz nie miał nawet cienia wątpliwości, gdzie kolejne słowo przyporządkować. Przy pięciu poczuł, że zadanie stanowi niezłe wyzwanie :) Nie poddał się jednak i dzielnie dopasowywał do samego końca.

ortografia z mrówką i borówką

Skąd wiem, że nasza praca nie poszła na marne? Stąd, że poprosiłam syna o napisanie pierwszego w życiu dyktanda (to strasznie brzmi, ale wcale takie nie było). Do zestawy dołączona jest bowiem książeczka z krótkimi, żartobliwymi tekstami sprawdzającymi stopień opanowania materiału. Wypadł celująco (matka wariatka aż się wzruszyła). 

Poza tym wcale nie zamierzamy poprzestać na takich jednorazowych ćwiczeniach. Zabawa z kartami, możliwość przekładania, manipulowania, odwracania (celem samokontroli), to idealne rozwiązanie do dalszego doskonalenia umiejętności poprawnego ortograficznie zapisu. Tak sobie nawet myślę, że wkrótce dołączymy własne wyrazy, dopiszemy dodatkowe reguły i będziemy się jeszcze lepiej bawić.

A jakie są Wasze sposoby na naukę ortografii? Podzielcie się doświadczeniami :)
wasz belfer


Wpis z cyklu promującego rodzinne rozgrywki przy stole :) <Grajmy!>
http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger