15 lutego 2016

..i stracił głowę z miłości... 'Kamizelka' vs 'Danny Boy'

Danny Boy

Dostrzeganie elementów wspólnych dla literatury i innych tekstów kultury, to bardzo trudne zadanie. Jeśli chcemy być  świadomymi odbiorcami kultury warto nad nim popracować.


Omawiałam ostatnio z gimnazjalistami "Kamizelkę" Prusa. Ta pozytywistyczna nowela nie sprawia uczniom większych problemów interpretacyjnych. Klasyczna budowa tekstu, akcja opleciona wokół przedmiotu- symbolu, puenta. Dość łatwo odnaleźliśmy wszystkie elementy.

Przy okazji poszerzyliśmy wiedzę wprowadzając terminy: "teoria sokoła" (odnoszącą się właśnie do klasycznej budowy utworu) i kompozycja szkatułkowa (czyli taka, która eksponuje podwójną narrację, opowieść w opowieści, więcej na jej temat przeczytacie <tu>). 

Ustaliliśmy wspólnie, że "Kamizelka" to opowieść o miłości i poświęceniu, o małżeństwie i roli kłamstwa w dobrej wierze. I wtedy przyszedł czas na projekcję filmu <Danny Boy> (zachęcam do zapoznania się z nim) . Jest to animacja łódzkiego Se-Ma-Fora, ale z bajką dla dzieci nie ma nic wspólnego. Zadaniem młodych ludzi było odnalezienie elementów wspólnych dla obu dzieł oraz wskazanie różnic. 

Podobieństwa:
 • motyw miłości;
 • opowieść zbudowana wokół jednego przedmiotu;
 • poświęcenie w imię uczucia;
 • kompozycja (wstęp, rozwinięcie, punkt kulminacyjny i puenta).
Różnice:
 • realia;
 • bohaterowie;
 • motywacja postępowania postaci;
 •  przedmiot, wokół którego zbudowano opowieść.
Szczerze powiedziawszy rozmowa dotycząca filmu przebiegała dość burzliwie. Młodzi ludzie uznali, że film pozbawiony jest sensu i potrzebowali dodatkowych wskazówek, aby móc poprawnie zinterpretować jego przesłanie. Mimo wszystko nie żałuję. Teraz wiem, że takie ćwiczenia są bardzo potrzebne, również po to, aby uwrażliwić uczniów  i lepiej przygotować do odbioru tekstów kultury.

A Wy jak myślicie? O czym opowiada "Danny Boy"?

wasz belfer2 komentarze:

 1. Wiesz, że lubię takie lekcje :)
  to mi się podoba, a "Kamizelka" jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że taki pomysł przypadł Ci do gustu. Po feriach będzie szansa na realizację :D

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger