2 stycznia 2017

Filtrujemy wiadomości

filtrujemy wiadomości

Potrzebujecie szybkiego pomysłu na ciekawe powtórzenie wiadomości? A może chcecie sprawdzić ile z ostatnich zajęć zapamiętali Wasi uczniowie? To ćwiczenie sprawdzi się idealnie 😊


Przez kilka ładnych dni omawiałam z gimnazjalnymi pierwszakami kwestie związane rodzajami literackimi. Wymienialiśmy cechy charakterystyczne, omawialiśmy podobieństwa i różnice, szukaliśmy przykładowych tekstów bliskich uczniom. Przyszedł czas na podsumowanie i sprawdzenie, ile z tej wiedzy pozostało w głowach młodych ludzi.

Nie byłabym sobą, gdyby zajęcia nie zawierały choćby malusieńkiego efektu WOW 😏 Tym razem postanowiłam osiągnąć go wykorzystując... filtry do kawy. Na każdego ucznia przypadał jeden filtr, podzielony za pomocą zszywek na trzy części. Każda z "kieszonek" została opisana nazwą rodzaju literackiego.

Do zestawu należały również wąskie paski papieru, na których zapisano różnorodne informacje (np. narrator, pisana wierszem, fabuła i akcja, tekst główny i poboczny itd.). Zadaniem młodych ludzi było "przefiltrowanie" wiadomości w taki sposób, by każda karteczka trafiła do odpowiedniej "kieszonki". 

Zadanie było wykonywane indywidualnie. Dzieciaki najpierw próbowały wykonać je samodzielnie. Jeśli nie radziły sobie z porządkowaniem, mogły skorzystać z zeszytów. Na koniec sprawdziliśmy wspólnie poprawność przyporządkowania. Z przyjemnością zauważyłam, że większość uczniów wykonała ćwiczenie z łatwością.

A jakie są Wasze sposoby na kreatywne podsumowanie wiadomości? Chętnie się zainspiruję 😃

wasz belfer

4 komentarze:

 1. Rety :) świetny pomysł :) wykorzystam na pewno! :) Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi miło. dziękuję i czekam na relację :)

   Usuń
 2. Pomysł genialny, ale.. oh, "pisana wierszem"? Pasuje do wszystkiego... A później uczniowie mówią, że Pan Tadeusz to liryka ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tylko przykład. Można go wykorzystać, by porozmawiać o tym, jakie gatunki przybierają formę wierszowaną.

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger