6 stycznia 2017

Przymiotnikowy pomysł na zastępstwo

janek przymiotnik

Jedziecie rano do pracy, godzinkę wcześniej niż zwykle, kiedy otrzymujecie telefon: masz zastępstwo, zaczynasz za dziesięć minut. Co robić? Co robić? Spokojnie, w głowie własnie zaczyna świtać świetnym pomysł.


Ostatnimi czasy miałam okazję poprowadzić niespodziewana lekcję w klasie czwartej (niewtajemniczonym przypomnę: pracuję przede wszystkim z gimnazjalistami i licealistami). Inteligentne, wymagające dzieciaki. Co zrobić? Postanowienia noworoczne!

Pomyślałam sobie, że najbezpieczniej będzie poruszyć na zajęciach kwestie związane z gramatyką (takie ćwiczenia jeszcze nikomu nie zaszkodziły 😏). A, że własnie wkroczyliśmy w nowy rok, uznałam, że poćwiczymy stopniowanie przymiotników w odniesieniu do określeń minionego i rozpoczynającego się okresu. Wyglądało to mniej, więcej tak:

Lekcję rozpoczęliśmy od przypomnienia wiadomości o przymiotniku. Na tablicy pojawił się Janek Przymiotnik, do którego dopisywaliśmy określenia (najważniejsze wiadomości). Kiedy portret był gotowy, dzieciaki przeniosły go do własnych zeszytów. 

W dalszej kolejności posłaliśmy Janka na schody/ stopnie, by wspinał się po nich. Rozpoczynał od równego, przez wyższy, aż do najwyższego. Każdy mógł zaproponować swój wyraz i razem z Przymiotnikiem odbyć spacer w górę. 

Kolejnym elementem było wyrysowanie w zeszycie tabeli, zawierającej dwie kolumny. W pierwszej wpisywaliśmy określenia minionego roku. Musiały być wyrażone przymiotnikiem w stopniu równym. Druga kolumna to słowa opisujące rozpoczynający się rok. Powinny być utworzone od wyrazów z pierwszej kolumny, ale zapisane w stopniu wyższym. 

Na koniec należało napisać "Postanowienia noworoczne" używając słów zawartych w drugiej kolumnie.
postanowienie noworoczne

Niby taka prosta sprawa, a lekcja minęła nie wiadomo kiedy 😉 Porysowaliśmy, postopniowaliśmy, a najważniejsze, że poruszaliśmy głowami i powtórzyliśmy wiadomości. Zajęcia uważam za bardzo udane. A jakie są Wasze pomysły na niespodziewane zastępstwa? Chętnie o nich poczytam.

8 komentarzy:

 1. Ekstra! Skoro takie doskonałe pomysły masz znienacka, to te przygotowane musza być genialne! Mam rację, prawda? :-)
  A poważnie mówiąc, chyba mało kto zdaje sobie sprawę, że jak się zacznie mieć pomysły, a potem satysfakcję z ich realizacji, to kolejne pomysły przychodzą coraz łatwiej. Mam rację? ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż czasami sama się boję swoich pomysłów ;)
   I rzeczywiście jest tak, że skuteczne realizowanie pomysłów daje ogromną satysfakcję, która rodzi nowe pomysły :D

   Usuń
 2. Świetny pomysł na lekcję! Jest Pani mistrzem w robieniu czegoś z ... niczego! Podziwiam Panią! Dzięki za dobre rady:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam pani bloga, jest Pani nauczycielem z powołania, z wielką pasją, zaglądam tu od niedawna, ale już wiem, że czasem podkradnę pomysły, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger