23 maja 2016

'Słuchaj, człowieku!'

słuchaj, człowieku
Kadr z filmu "Słuchaj, człowieku!"

Czy dzisiejsza młodzież skłonna jest do wzruszeń? Czy obchodzi ją coś poza czubkiem własnego nosa? Jacy są młodzi ludzie XXI w? Odpowiedź może Was zaskoczyć.


V Konkurs Filmowy "Lektury w kadrze" przeszedł właśnie do historii. Po raz kolejny młodzi ludzie z terenu całej Polski stanęli w szranki, by zmierzyć się z tworzywem filmowym. A ja, po raz kolejny, miałam szczęście przekonać się, że narzekanie na płytką wrażliwość młodzieży można włożyć, przynajmniej częściowo, między bajki.

statuetki "Lektury w kadrze"

Tak się składa, że będąc organizatorem konkursu uczestniczę w obradach Jury. Nie przysługuje mi prawo głosu, zajmuję się jedynie "obsługą techniczną" (zmieniam płyty z filmami, robię kawę, dbam o atmosferę, wiecie, jak to organizator). Mam jednak niepowtarzalną szansę obejrzeć materiały przygotowane przez uczniów. I powiem Wam jedno, co roku jestem zaskoczona tym, po jakie tematy sięgają młodzi ludzie.

Tym razem szczególne wrażenie zrobił na mnie film zrealizowany na motywach "Ballad i romansów" Broniewskiego. Co tu kryć, podczas projekcji w kinie płakałam jak połowa sali. A wszystko za sprawą etiudy: "Słuchaj, człowieku!" Sami zresztą oceńcie.


I co? Nadal uważacie, że z tą dzisiejsza młodzieżą nie da się żyć?

PS Więcej filmów do obejrzenia <tu>.


6 komentarzy:

 1. Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani działań. Sam pomysł "Lektur w kadrze"jest wspaniałą inicjatywą prowokującą młodzież do twórczego i świeżego spojrzenia cz3sto na -anachroniczne dla niej'-teksty. Jest Pani przewodnikiem, który wydobywa z dzieciaków to,co najlepsze -wyobraźnię i tw9rcze spojrzenie na literaturę. Z ciekawością czytam Pani wpisy i śledzę blog. Pozdrawiam i życzę wielu sił w tej pięknej przygodzie zwanej nauczaniem☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wszystkie miłe słowa :)
   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Obejrzałam kilka filmów i jestem pod wielkim wrażeniem! "Autoportret radosny" wwiercił mi się w mózg - piękny i niepokojący zarazem. Jutro oglądam dalej. Gratuluję Ci tej fantastycznej inicjatywy. Jesteś niesamowita! :) A co do współczesnej młodzieży, to myślę że są dużo bardziej świadomi i wrażliwi niż niejedno pokolenie wstecz w ich wieku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij na animacje ("Pana od przyrody" albo "Apokalipsę"). To chyba moje ulubione nagrodzone prace :) Choć nie odmówię i pozostałym kunsztu i ogromu pracy przekładającego się na efekty.
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Chyba zawsze tak było, że starsze pokolenie narzekało na młodsze "że takie, nijakie, bez wartości i wychowania" ;). Miło było obejrzeć kilka z filmów, takie produkcje bardzo cieszą. Gratuluję działania w tym temacie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :)
   Myślę, że to jeden z tych kierunków działania, który skłania młodego człowieka do czytania, ale przede wszystkim- myślenia. I o to chodzi :)

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger