Przeglądając zasoby łaskawie nam panującego Internetu natknęłam się na taki oto pomysł. Na trójkątnych kartkach zapisujemy różne informacje, które należy później dopasować. Pomyślałam: czemu nie? Choć pierwowzór dotyczył działań matematycznych (znajdziecie go <tu> ), nie znalazłam przeciwwskazań, żeby zasadę przenieść na swoje poletko. I tak powstało tromino literackie z autorami, dziełami i rodzajami literackimi (na pewno nie ostatnie, już myślę ciepło o kolejnych realizacjach). Mam nadzieję, że będzie miłym przerywnikiem w uzupełnianiu tabel informacyjnych ( dokładnie, choć króciutko omawiamy po raz kolejny "ogwiazdkowane", czyli absolutnie obowiązkowe lektury i przygotowujemy zestawienia tekstów kultury odwołujących się do różnych motywów). Rzecz polega na tym, aby wszystkie boki trójkąta były "zaopiekowane", żeby czyli znalazły na sąsiadujących ze sobą krawędziach znalazły się dopełniające wzajemnie informacje.
Jak korzystać z takiej pomocy? Posadzić uczniów w kręgu (całą moja dziesiątkę, jeśli przyjdą w komplecie). Każdy losuje po jednym fragmencie układanki na początek. Prowadzący grę odsłania pierwszy trójkąt, następne osoby (kierując się ruchem wskazówek zegara) dokładają swoje cząstki (pod warunkiem, że informacje będą pasowały). Wygrywa ten, kto zostanie z pustymi rękoma, kiedy zabraknie też dalszych figur do losowania (choć wcale nie o to chodzi by wygrać przecież, hehe).
Na trójkątach równobocznych uzyskuje się lepszy (wizualnie) efekt.
OdpowiedzUsuńOto szablony:
osobne trójkąty:
http://timvandevall.com/geometric-shape-templates/triangle-templates/
papier w trójkąty (można odrysowywać trójkąty zawierające kilka mniejszych trójkątów):
http://www.wiley.com/college/reys/0470403063/appendixc/masters/equilateral_triangle.html
Ale z mojego doświadczenia wynika, że zdecydowanie łatwiej "produkuje się" kwadromino :-)
Tak, sama zauważyłam różnicę :) Ten jeden raz musi zostać, przy kolejnych projektach chętnie skorzystam z pomocy :) Dziękuję
OdpowiedzUsuń