źródło: ciechanowinaczej.pl |
Może to najprostsze i banalne skojarzenie, ale kiedy słyszę Dedal, myślę labirynt. Wszak to za sprawą tego genialnego wynalazku sprowadził na siebie kłopoty. A ponieważ właśnie omawialiśmy historię Ikara i jego ojca, pomyślałam, że najprościej będzie podsumować zajęcia szukając wyjścia z plątaniny ścieżek. Do tegoż wyjścia zaprowadzą nas wyłącznie prawdziwe informacje dotyczące mitu. Fałszywe wiodą w ślepy zaułek.
Peter Breugl "Upadek Ikara" |
W dalszej kolejności oglądaliśmy wspólnie "Upadek Ikara" Breugla. Zasadniczo wszyscy wiedzieli, co znajduje się na płótnie, kłopot pojawił się w momencie interpretacji przedstawionej sytuacji. Czemu Ikar jest tak mało widoczny, choć na bliskim planie? O czy to może świadczyć? Tego dzieciaki nie wiedziały, ale i tak dobrze sobie poradziły z resztą zadania.
I na koniec labirynt :) Jako kontynuację przewiduję analizę i interpretację wiersza Brylla. Zakładam, że będzie to pierwsza poważna praca interpretacyjna moich uczniów, ale od czegoś trzeba zacząć. Trzymajcie kciuki. Za mnie i za nich :)
PS Przy okazji szukania tekstów związanych z mitem o Dedalu i Ikarze znalazłam taką oto piosenkę zespołu Ira IKAR. Może i ją wykorzystam kiedyś na zajęciach, hehe. Przyjemnego słuchania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dziękuję za Twój komentarz :)