18 października 2017

gramatyczny sekretnik

gramatyczny sekretnik

Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, trwa w najlepsze. Wiedząc o tym, że <Kodowanie na humanie> jest możliwe, zaproponowałam moim uczniom niepowtarzalną zabawę. Przygotowałam dla każdego gramatyczny sekretnik.


Czwarta klasa przystąpi wkrótce do pierwszej klasówki z języka polskiego. Pomyślałam, że dobrze by było, aby powtórzyli do niej wiadomości w sposób nieszablonowy. Nie wystarczy przecież, że potrafią "odklepać" informacje o częściach mowy. Dużo bardziej zależy mi na tym, by potrafili wiedzę wykorzystać w praktyce.

Idąc tym tropem, obmyśliłam zestaw zadań logicznych, dzięki którym dzieciaki musiały rozruszać szare komórki. Każdy uczeń pracował we własnym tempie i rozwiązywał ćwiczenia w wybranej przez siebie kolejności. Wykonawszy obowiązkowe cztery elementy, dzieciak wchodził na ławkę i sygnalizował tym samym chęć zabrania się za zadanie mistrzowskie, kodowankę (kodowaną kolorowankę).

gramatyczny sekretnik

Cóż znalazło się w sekretniku? Otóż, umieściłam w nim: 

 • wykreślankę (różnymi kolorami należało zaznaczyć odnalezione części mowy);
 • sudoku (każdy otrzymał nieco inny przykład, ponieważ wybrane przeze mnie słowa były wpisane w różne miejsca; o szczegółach tego ćwiczenia przeczytacie <tu>);
 • tangram (figury geometryczne należało ułożyć tak, by powstał odpowiedni kształt; na krawędziach zapisałam nazwy części mowy oraz ich przykłady, trzeba było dopasować te informacje; opracowałam trzy różne wzory do ułożenia); gdybyście chcieli przygotować taka łamigłówkę dla swoich uczniów, <tu> znajdziecie szablon do wydrukowania;
 • koło fortuny (kolorowe koła podzieliłam na pięć części; do każdej z nich należało przyporządkować wyrazy zapisane na samoprzylepnych karteczkach).

Zadanie mistrza to pixel art. Kolorując kratki zgodnie z przyjętym kodem, odkrywało się ukryty obrazek. Ponieważ nie wszyscy zdążyli uporać się z ćwiczeniami obowiązkowymi, na zakończenie zajęć wszyscy uczniowie stanęli na ławkach (ponieważ wszyscy bardzo ciężko pracowali). Chętni dokończą kodowankę w domu (gdybyście mili ochotę ją wykorzystać, znajdziecie ją <tu>). Mam nadzieję, że zobaczą przygotowany wzór 😁

asia krzemińska

9 komentarzy:

 1. Asiu! Staję się twoją fanką! Masz niesamowite pomysły, które kradnę dla swoich uczniów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że znajdujesz tu pomysły dla siebie :)

   Usuń
 2. Aśka jak zwykle ekstra! Kradnę i modyfikuję pod moich drugoklasistów ��

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak się cieszę,że Pani uczy "w końcu" młodsze dzieci :-) Pytanie: kiedy Pani ma czas i siły przygotować tyle materiałów ? Dziękuję i pozdrawiam.Jola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja właśnie czekam na lekcje dla licealistów. Ich trudniej czymś zaskoczyć i zainteresować.

   Usuń
  2. Zaopatrzyłam się w czasozmieniacz :D I jakoś daję radę ;) A dla starszaków można znaleźć tu bardzo wiele pomysłów, wszak do tego roku głównie dla nich przygotowywałam zajęcia :)

   Usuń
 4. ciekawe
  szkoda ze za moich czasow nikt sobie nie zaprzatal glowy by lekcje byly nieco inne niz szablonowe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście te czasy już minęły. Choć z tego co pamiętam i za moich czasów byli nauczyciele, którym się chciało :D Widać, miałam szczęście :)

   Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger