24 października 2016

Teoria literatury w schematach, czyli narysujmy karty pracy

teoria literatury

Gramatyczne <karty> pracy, w których wykorzystuję zasady myślenia wizualnego cieszyły się ogromnym powodzeniem. Postanowiłam pójść za ciosem i przygotować mały zestaw z materiałami dotyczącymi teorii literatury.


Zaczęło się niewinnie. Na zajęciach w pierwszej klasie liceum rozpoczynaliśmy omawianie "Króla Edypa". Nieodłącznym elementem rozważań, a właściwie wstępem do nich, jest krótka rozmowa na temat kształtu dramatu antycznego (tak różnego od współczesnego). W natchnieniu narysowałam na tablicy schematyczny budynek, którego poszczególne części miały symbolizować kolejne elementy zasad, zgodnie z którymi zbudowano tekst dramatyczny.

teoria literatury

Po zakończonych zajęciach doszłam do wniosku, że szkoda by było tak rozpracowany temat stracić, więc wykonałam zdjęcie tablicy i poszłam do domu. Przemyślawszy sprawę doszłam do wniosku, że odrysuję graf ze zdjęcia i będę mogła powielić go wkrótce, bowiem czeka mnie spotkanie z "Antygoną" u gimnazjalnych pierwszaków.

W międzyczasie powstały narzędzia analizy wiersza, schematy dotyczące rodzajów literackich i galeria środków stylistycznych. Niezły zbiór :D I dziś wszystkie te dobra przekazuję w Wasze ręce (możecie je obejrzeć i pobrać klikając <tu>). Oby się przydały.

teoria literatury

A sama zakasuję rękawy i siadam do nowego cyklu: wesoła teoria w obrazkach (przedsmak mogliście obejrzeć choćby <tu>). Jak tak dalej pójdzie całkiem przerzucę się na piktogramy. To by dopiero było ;) 
wasz belfer

2 komentarze:

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger