5 września 2016

Zmotywowani gramatyką :)

zmotywowana gramatyka

Początek roku. Czas wracania do tego, co już było i poznawania tego, co jeszcze przed nami. Mieszanka wybuchowa oczekiwań i niepewności. Szczególnie dla uczniów klas najmłodszych. Oto jak radzimy sobie z pierwszymi wrześniowymi lekcjami.Od czegoś trzeba zacząć. Dlaczego nie od gramatyki? I przypomnienia wiadomości o częściach mowy? Takie zadanie postawiłam przed moimi gimnazjalnymi pierwszakami. Dalekie było jednak od nudnego uzupełniania luk w zeszytach ćwiczeń. Postawiliśmy na kreatywne notatki i równie niezwykły rozbiór logiczny zdania.

zmotywowana gramatyka

Na pierwszy ogień poszła graficzna notatka zawierająca najważniejsze fakty dotyczące części mowy (więcej o sketchnotkach przeczytacie <tu>). Wyszczególniliśmy te, które się odmieniają i te, które są nieodmienne. Uzupełniliśmy o ikonki, dodaliśmy informacje szczegółowe. Wyszło pięknie i kolorowo. Format tablicowy wyglądał imponująco. Sami zobaczcie.

zmotywowana gramatyka

W dalszej kolejności sporządziliśmy tabelkę, w której zaznaczyliśmy która część mowy przez co się odmienia. Starszaki, które miały dwie godziny pod rząd, wykonały dodatkowo plakaty. Każda część mowy miała się przedstawić, wpisując to, co istotne w komiksowe chmurki. Powiem uczciwie, że pan liczebnik powalił mnie na kolana. Kreatywność na najwyższym poziomie :)

zmotywowana gramatyka

Na koniec zaplanowałam pracę ze zdaniem. Przed każdym z moich uczniów znajdzie się, przytwierdzona do ławki, kartka z motywującą sentencją. Zadaniem młodych ludzi będzie nazwanie wszystkich wyrazów w wypowiedzeniu. W dalszej kolejności, wyciągając stosowne wnioski, przypiszemy określone role konkretnym wyrazom. A same zdania dzieciaki wkleją do zeszytów. Mam nadzieję, że znajdą w nich natchnienie i siłę do działania na przyszłość.


A jak Wasze zajęcia w nowym roku? Zadowoleni?

wasz belfer

2 komentarze:

  1. Super! Sama chciałabym uczestniczyć w takiej lekcji. A liczebnik i mnie powalił na kolana:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miłych gości zawsze pięknie witam w moich skromnych progach :D

      Usuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger