6 lipca 2016

Obóz herosów- gamyfikacja w drodze na Olimp

gamifikacja
Co byście powiedzieli, gdyby Wasi uczniowie przez cały rok rozwijali swoje kompetencje w oparciu o zadania i wyzwania? Gdyby zamiast tradycyjnie realizowanych treści wybrali się na wędrówkę w głąb fabuły? Wariactwo? Nie sądzę!


Od jakiegoś czasu rozważałam całkiem nowe podejście do realizacji programu w gimnazjum. Takie, w którym uczniowie zdobywają wiedzę całkiem przy okazji. Pokonując pewną drogę, musieliby wykonać różnorodne zadania prowadzące np. do rozwiązania zagadki. Krótko mówiąc zamarzyłam o gamifikacji  :) 

Czy jest owa gamifikacja? Za trudnym słowem kryje się bardzo przyjemna idea. Chodzi o to, by elementy konstrukcji gier przenieść na proces edukacyjny. Po co? Aby zwiększyć motywację do pracy (więcej na ten temat przeczytacie <tu>). Wszyscy lubimy grać, dlaczego tego nie wykorzystać?

gamifikacja

Tak narodził się pomysł na Obóz Herosów. Być może pamiętacie, że czytałam jakiś czas temu przygody <Percy'ego Jacksona>. Pochłonęły mnie i zainspirowały do rozpisania planu pracy na najbliższy rok w oparciu o zmagania z mitami greckimi. W ten sposób moi gimnazjaliści staną się mieszkańcami obozu, którzy, podejmując rozmaite wyzwania (powiązane z podstawą programową), pokonają trasę z Hadesu przez królestwo Posejdona, ziemskie włości Hery i Pola Elizejskie, aż dotrą na Olimp.

gamifikacja

Prace kontrolne ograniczone do minimum. Zadania dodatkowe przemyślane i opracowane. Harmonogram zdobywania punktów oszacowany. Przełożenie punktów na oceny końcowe- wykonane. Jesteśmy niemal gotowi do startu (wiem, wiem, wakacje się zaczynają, nie kończą).

gamifikacja

Dodatkowo, poza zajęciami z języka polskiego, dzieciaki wezmą udział w projekcie gimnazjalnym tematycznie powiązanym z proponowaną przeze mnie ścieżką zdobywania wiedzy. Cud, miód i orzeszki. Czeka mnie boskie dziesięć miesięcy. I wiecie co? Już nie mogę się doczekać.
wasz belfer

9 komentarzy:

 1. Czytam, czytam i nabieram coraz większej ochoty na stworzenie gry dla moich dzieci, z którymi we wrześniu rozpoczynam pracę w gimnazjum, ale kontynuuję pracę wychowawczą. Twoich uczniów czeka ciekawy rok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taką nadzieję. I myślę, że nie tylko moi uczniowie będą się dobrze bawić :D

   Usuń
 2. Brzmi interesująco, ale enigmatycznie. Chętnie bym poznała szczegóły i konkrety- harmonogram,zadania, punktację itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Harmonogram przedstawia zdjęcie umieszczone po akapicie o gamifikacji, punktacja jest na kolejnej fotografii, a zadania muszą pozostać tajemnicą (aż do czasu realizacji projektu :) ).
   Pozdrawiam.

   Usuń
 3. To samo chodzi za mną od 4 miesięcy. Właśnie opracowuję plan pracy, wywracam rozkład materiału do góry nogami... Punktacja za kolejne poziomy, możliwość wyboru zadań na kilku etapach pracy, decyzja o ilości zdobytych procent za zadania w rękach uczniów... aż się uśmiechnęłam szeroko, kiedy zobaczyłam ten wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje się, że będziemy miały dużo tematów do rozmów <3

   Usuń
 4. Asiu, jestem pod wrażeniem Twojego podejścia do gamifikacji i wykorzystania nowych mediów w edukacji! Sama często wykorzystywałam gry dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum (graliśmy, ale też wspólnie tworzyliśmy nowe gry:)). Teraz poziom wyżej bo maturzyści ( http://easymatura.pl/ ) i aż żałuję, że Twoje działania nie są skierowana bezpośrednio do szkół ponadgimnazjalnych. No chyba, że kiedyś...jakiś projekt dla maturzystów? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że masz rację. Nie zaplanowałam niczego dla moich wychowawczych maturzystów :( Ale mam jeszcze czas do końca wakacji :)
   Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa.

   Usuń
 5. Czy na taki wyjazd kupujecie ubezpieczenia turystyczne? Moja koleżanka mi ostatnio wspomniała o tej stronie https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/0.html i mówiła, że mają najtańsze polisy turystyczne na rynku.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz :)

Copyright © 2016 zakręcony belfer , Blogger